Wyprawa w przeszłość i przyszłość

20210622_121933_Easy-Resize.com

Korzystając z oferty Regionalnej Pracowni Digitalizacji w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” klasa 2k miała szansę wziąć udział w zajęciach historyczno-informatycznych w ramach projektu „Muzea ponad granicami”.

Warsztatowe spotkanie, zapoznające z najnowszymi efektami działań Regionalnej Pracowni Digitalizacji,  odbyło się w Centrum Spotkań Europejskich dnia 22 czerwca br.  Tematem zajęć była prezentacja zastosowania najnowszych osiągnięć technologicznych do utrwalania pamięci o przeszłości, w tym wypadku wojennej i powojennej historii Elbląga. Na uczestników zajęć czekały powitalne gadżety i konkursowe nagrody, co stanowiło dodatkowy element atrakcji, przygotowanych przez organizatorów.

W programie zajęć było przedstawienie efektów prac, dokumentujących kulturowe dziedzictwo powojennych mieszkańców Elbląga, jak też profesjonalnego sprzętu do digitalizacji i prezentacji cyfrowych danych. Działania te zmierzają do zrealizowania multimedialnej przestrzeni z wirtualną strefą edukacyjną, czyli powołania nowoczesnego muzeum regionu.

Młodzież miała okazję zobaczyć część materiału filmowego, zatytułowanego „Przychodźcy”, utrwalającego historię powojenną Elbląga z perspektywy wspomnień mieszkańców, pamiętających pionierskie lata po II wojnie światowej – po osiedleniu w obcym miejscu. Film stanowi fragment cyfrowej kolekcji z powojennej dekady. Prelekcję towarzyszącą prezentacji fotografii wygłosił dr Tomasz Gliniecki, historyk, specjalizujący się w historii powojennego Elbląga. Dodatkową gratką dla uczestników zajęć była możliwość zaobserwowania pracy specjalistycznego sprzętu informatycznego: piramid holograficznych, drukarek 3D, skanera 3D. Była też sposobność wypróbowania działania najnowszej aplikacji – gry „Ukryte muzeum”, zaprojektowanej przez współpracującego z Pracownią Digitalizacji studenta PWSZ.

Spotkanie to stanowiło ciekawą lekcję historii, ale też szkolenie zapoznawcze z możliwościami technologii IT. Z jednej strony ukazywało oblicza niedawnej przeszłości, tkwiącej jeszcze w pamięci dziadków i pradziadków, z drugiej strony rysowało perspektywy przyszłych doświadczeń, jakie będą udziałem młodego pokolenia.

 

                                                                Adrianna Adamek-Świechowska 

Zdjęcia