Stypendyści z pasją

20191021_222558

21 października 2019r. miała miejsce uroczystość wręczenia stypendiów uczniom I Liceum Ogólnokształcącego. Szkolnemu Kołu Wolontariatu i Samorządowi Uczniowskiemu I LO udało się pozyskać stypendia z programu Stypendia św. Mikołaja.

 

Program Stypendia św. Mikołaja został stworzony po to, by budować więź między uczniami, szkołami i absolwentami. Jego celem jest zbiórka pieniędzy na stypendia dla zdolnych uczniów, których sytuacja finansowa uniemożliwia rozwijanie talentów i umiejętności. Absolwenci i społeczność lokalna, fundując stypendium w wybranej szkole, dają ich obecnym uczniom niezwykle ważną szansę na dalszą edukację i spełnienie marzeń.

Stypendia może ufundować każdy, kto chce pomóc młodym, zdolnym osobom.

W składzie komisji stypendialnej w tym roku szkolnym znalazły się panie: Patrycja Kugler – nauczycielka języka angielskiego, Anna Koka-Haufa - pedagog oraz Monika Uścińska - opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu i Samorządu Uczniowskiego, główna inicjatorka pozyskania stypendiów dla uczniów I LO. Szacowna komisja zdecydowała o przyznaniu stypendiów dwojgu uczniom I Liceum Ogólnokształcącego.

Nikodem Stańczewski z klasy I C otrzymał stypendium, m.in. za: tytuł laureata w Wojewódzkim Konkursie Przedmiotowym z Matematyki, tytuł finalisty w Wojewódzkim Konkursie Przedmiotowym z Fizyki. Nikodem był aktywnym wolontariuszem w Szkolnym Kole Wolontariatu w Szkole Podstawowej nr 19. Od 8 lat jest wolontariuszem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w sztabie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu. Nikodem jest członkiem Parafialnego Klubu Sportowego „Korona” oraz Elbląskiego Klubu Tańca „Jantar”. Swój talent taneczny prezentuje podczas pokazów na imprezach kulturalnych, szkolnych i charytatywnych.

Nikodem otrzymał stypendium w wysokości 2100,00 zł.

Lidia Czarnecka z klasy I B otrzymała stypendium, m.in. za: tytuł finalistki w matematycznym konkursie „Żyjemy wśród liczb”. Lidka była aktywną wolontariuszką w Szkolnym Kole Wolontariatu w Szkole Podstawowej nr 15. Od 5 lat jest wolontariuszką Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Uczestniczyła w akcjach: Polskiego Czerwonego Krzyża, Banku Żywności, „Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach”, „Akcja dla Burka”. Zbierała pieniądze w akcji „Dla Kamila na wózek”. Jej największą pasją są szachy i to w zawodach szachowych odnosi największe sukcesy. Lidka to siedmiokrotna medalistka mistrzostw województwa warmińsko-mazurskiego, sześciokrotna medalistka mistrzostw Polski. Uzyskała dwa tytuły kontynentalne do lat 10, zajmując I miejsce w szachach szybkich oraz I miejsce w szachach błyskawicznych.

Lidka otrzymała stypendium w wysokości 3500,00 zł.

 Różnica w wysokości stypendium wynika z kosztów, jakie Lidka ponosi w związku z udziałem w międzynarodowych zawodach.

            Pasją Nikodema są nauki ścisłe, Lidki – szachy, jednak oboje nie zapominają o udzielaniu pomocy tym, którzy tej pomocy najbardziej potrzebują. Tegoroczni stypendyści są najlepszym przykładem, że można skutecznie połączyć naukę, pasję i pomoc na rzecz innych.

Wyróżnionym gratulujemy, a pozostałych zachęcamy do aktywnego działania w organizacjach wolontariackich, Szkolnym Kole Wolontariatu czy Samorządzie Uczniowskim.

 

Anna Luiza Górecka,

rzecznik I LO

 

Zdjęcia