„Mądrość zbudowała sobie dom...” Państwo krzyżackie w Prusach

20191115_132910

15. listopada 2019 roku klasa Ij wraz z wychowawczynią Panią Alicją Ratkowską oraz Panią Moniką Andrzejczyk udała się na wycieczkę do Malborka, miasta leżącego nad Nogatem, w województwie pomorskim.

 

        Miejscem docelowym wycieczki był gotycki zamek, wybudowany przez Zakon Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, czyli zakon krzyżacki. Priorytetem wizyty w Malborku było obejrzenie wystawy pod tytułem: „Mądrość zbudowała sobie dom...” Państwo krzyżackie w Prusach. Była to pierwsza tak obszerna i różnorodna wystawa tego typu w Polsce. Można było  zobaczyć setki przeróżnych eksponatów, od pisanych ręcznie ksiąg, poprzez rzeźby, aż do sztuki wówczas użytkowej.  Uczniowie mieli okazję zwiedzić również sam zamek, który przez długi czas był rezydencją wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego (przeniesioną z Wenecji) i do dzisiaj robi niesamowite wrażenie. Zajmuje około 21 hektarów. Jest to największy zamek pod względem powierzchni na świecie. Składa się on z trzech członów: Zamku Wysokiego, Zamku Średniego oraz Zamku Niskiego.

     Podczas II wojny światowej został poważnie uszkodzony. Poddano go procesowi rekonstrukcji, ale mimo to dzisiejszy obiekt nieco różni się od oryginału. Od 1997 roku budowla znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.  

Adrian Wróblewski (1j)

Zdjęcia